Close

Koněšínský Vendelín

vendelin koněšín koneschin Koněšínský Vendelín je unikátní keramická soška nahého muže, vyrobená z pálené hlíny, pocházející z mladého paleolitu, jejíž výroba je datována do období 29050 – 25050 př. n. l.. Soška Vendelína je považována za pravděpodobně vůbec nejstarší dochovanou keramickou sošku na světě.

Její objev vyvrátil domněnku, že nejstaršími keramickými soškami jsou např. Věstonická Venuše (nalezena 13. července 1925 mezi dolními Věstonicemi a Pavlovem) Landecká Venuše (nazývaná také petřkovická)  či Willendorfská Venuše z Rakouska. Rovněž je s největší pravděpodobností starší než různé sošky ze starší doby kamenné, které byly nalezeny na území např. dnešního Německa v Itálii, na Ukrajině, v Rusku nebo na Slovensku.

Nalezení sošky Vendelína

Soška Vendelína byla nalezena při výkopových pracech při stavbě oplocení sportoviště v Autokempu Borovinka v Koněšíně na okrese Třebíč amatérským archeologem Markem Boušem 29. dubna 2006 a to ve zbytcích pravěkého ohniště společně s úlomky kamenných nástrojů a zvířecích kostí. Ostatní nalezené artefakty se však po několika minutách po odkrytí svrchní vrstvy zeminy rozpadly na drobný prach a zůstala jen soška. Prach z ostatních artefaktů během několika málo minut rozfoukal vítr a vytvořil z prachu zcela zřetelný nápis Vendelín. Poté se slovutní akademici shodli na názvu sošky, neboť se tato vlastně pojmenovala sama. (Ať už působením větru nebo snad zásahem vyšší moci)

 

Podoba sošky Vendelína

Je zhruba 11,5 cm vysoká, přes pupík skoro stejně široká, pod břichem jsou patrny miniaturní genitálie. Použitý materiál je směs různých druhů hlín, obdobné drobné plastiky byly přitom většinou zhotovovány z kamene a kostí.

 

Zkoumání sošky Vendelína

Traduje se, že k prozkoumání sošky Koněšínského Vendelína bylo vysláno několik vědeckých týmů z věhlasných světových universit. Nicméně tito věhlasní vědci vždy po příjezdu do dané lokality podlehli kouzlu prostředí, všem možným kulinářským výtvorům v Autokempu Borovinka a alkoholu a shodli se vždy pouze na jediném : Vendelín je pravý, zhotovila jej zcela evidentně žena se smyslem pro opravdovou mužskou krásu a vyvážené proporce, pravděpodobně vedena touhou nahradit tehdejší poloanorektické svalovce lovící mamuty podobiznou muže láskyplného, citlivého, vnímavého potřebám tehdejších žen, pro kterého není vlastní vzhled až tak důležitý, čímž tato umělkyně ze starší doby kamenné předběhla dobu minimálně o 31066 let.

 

Legenda

Legenda praví, že každá žena, která si Vendelína pořídí ve velice krátké době otěhotní a nadále je dlouhodobě spokojená se svým milostným životem – to ostatně dokládají příběhy mnohých návštěvnic Autokempu Borovinka. Mužům se naopak nedoporučuje si Vendelína pořizovat a pokud, tak pouze jako dárek pro svou partnerku. Darováním Vendelína mužem ženě je vždy způsobeno, že žena už jiného muže nechce a vystačí si se svým a s Vendelínem. Muži, kteří si Vendelína pořídili a nedarovali partnerce jsou odsouzení podle této legendy k celoživotnímu hledání.